Jdi na obsah Jdi na menu
 


Red Hot Chili Peppers

15. 1. 2010
Základem vzniku Red Hot Chili Peppers bylo to, když se na střední škole Fairfax High School potkali dva pozdější dlouholetí kamarádi Anthony Kiedis (1. 11. 1962, narozen v Grand Rapids, Michigan) a Michael Balzary alias Flea (16. 10. 1962, narozen v Melbourne, Austrálie). Oba dva neměli jednoduché dětství, protože pocházeli z rozvrácených rodin. Anthony vyrůstal u svého otce, který ho velmi ovlivnil (bohužel k horšímu - Anthony si mohl dělat takřka všechno, co chtěl a otec vůbec nedbal na jeho výchovu). Otec (vystupoval pod jménem Blackie Dammet) se živil jako herec u béčkových filmů Hollywoodu. Stejně jako otec si i Anthony zahrál v pár filmech (pod názvem Cole Dammet). Relativně nejslavnější byl jako syn odborového předáka ve snímku F.I.S.T., kde si zahrál po boku Sylvestera Stallone. Když Anthony nastoupil na Fairfax bylo mu 15 let. V té době chodila na Fairfax i nerozlučná dvojce přicházející ze židovské komunity v L.A. - Hillel Slovak (původem z Izraele) a Jack Irons (narozen v Los Angeles). Tato dvojice založila v roce 1977 s dalšími studenty kapelu Another School, později přejmenovanou na Anthem. Kiedis a Flea se s Anthem dobře znali a již před maturitou v roce 1980 s nimi občas zkoušeli. Z Anthem vznikly dvě kapely s téměř totožným složením - What is this? a zárodek příštích RHCP často měnící názvy.

V létě 1983 se Red Hot Chili Peppers zrodili definitivně. S názvem podle kvintetu Louise Armstronga přišel Kiedis. Smlouva s americkou pobočkou společnosti EMI zněla na jméno kapely, ale Slovak s Ironsem začali váhat, zda podepsat druhou smlouvu, když už jednu měli jako What is this?. Nakonec ji nepodepsali. Takže první album s prostým názvem The Red Hot Chili Peppers (1984) se natáčelo bez nich. Jako kytarista byl přizván studiový hráč Jack Sherman a za bicí povolal Flea kamaráda Cliffa Martineze. Pak se kapela vydala na turné. Po návratu z turné byl vyhozen Sherman a začátkem roku 1985 nastoupil do kapely Hillel Slovak.

Už se Slovakem vznikla další deska Freaky Styley (1985). Poté se kapela opět vydala na turné. Pro bubeníka Cliffa Martineze to byly poslední měsíce spolupráce, protože vzápětí byl nahrazen Jackem Ironsem. A tak parta kamarádů ze střední školy byla kompletní.

Třetí album The Uplift Mofo Party Plan (1987) bylo první, keré se dostalo do TOP 200. Některé další nahrávky (např. předělávka Hendrixova Fire) vyšly až další rok na EP Abbey Road (1988). Následovalo první evropské turné. Vyčerpáni se vrátili do Los Angeles a individuálně odpočívali. V sobotu 27. 6. 1988 večer zemřel na předávkování heroinem a kokainem ve svém bytě Hillel Slovak. Následkem tragédie soubor na několik měsíců přestal existovat. Jack Irons se zhroutil, byl dán rodiči na krátké psychiatrické léčení a už nikdy se do skupiny nevrátil. Kapela se přeci jenom znovu dala dohromady.

Do definitivního obsazení byl přijat mladičký fanoušek kapely John Frusciante (narozen v roce 1970), který jim svými způsoby a hrou připomínal zemřelého Slovaka. Lákalo je také, že nikdy nevystoupil s žádnou kapelou. Na post bubeníka byl do kapely přijat Chad Smith (25. 10. 1962, St. Paul, Minnesota). V tomto složení vydala kapela desku s názvem Mother´s Milk (1989). Brzy získala první zlatou desku a pozornost vzbudily i oba singly - památce Hillela Slovaka věnované a jím inspirované Knock Me Down a předělávka písně Stevieho Wondera Higher Ground. RHCP prorazili i komerčně, aniž by přišli o úctu kritiky. Až do dubna 1990 trvalo rozsáhlé světové turné. Po personální stabilizaci se kapela chystala natočit další album.

V září roku 1991 vyšlo vrcholné album RHCP Blood Sugar Sex Magik, jenž podle mnohých zůstává dodnes nepřekonaným dílem této kapely. Deska se dostala až na třetí místo albového žebříčku. V dubnu 1992 byla platinová. Z tohoto alba pochází největší hity RHCP: Give It Away, Under The Bridge, Suck My Kiss. Další vzpomínkou na Hillela je My Lovely Man. Následovala různá ocenění. Cena MTV pro Nejlepší hardrockovou zpívanou skladbu, v únoru 1993 Grammy za Nejlepší zpívaný hardrockový výkon. Úspěchy podpořili dalším koncertováním, předkapelu jim dělala např. Nirvana. 7. května 1992 oznámil své pevné, nezměnitelné rozhodnutí odejít ze skupiny John Frusciante. Jeho závislost na drogách se přestávala snášet s rostoucí popularitou. V následujících letech natočil dvě zajímavá, ale komerčně neúspěšná sólová alba.

Během dalších 2 let se na postu kytaristy vystřídali málo známí Arik Marshall, Zander Schloss a Jesse Tobias. Třetí vydržel pouhý měsíc. RHCP zkoušeli jednat i se svým dřívějším kytaristou Jackem Shermanem, ale jeho požadavky odmítli akceptovat. Nakonec přemluvili Dava Navarra (7. 10. 1965, Santa Monica). Mnohokrát odkládané album One Hot Minute vyšlo v roce 1995. Flea za něj dostal ocenění Nejlepší baskytarista roku. Album se však dalšího výraznějšího úspěchu nedočkalo. Odřeknuté koncerty, stále větší drogová závislost, motocyklové nehody a nakonec odchod Navarra přivedly kapelu na samý pokraj definifivního konce. Zabojovat musel opět neúnavný Flea. Dohodl se s vyléčeným Fruciantem a předsvědčil Kiedise o nezbytnosti skutečného zbavení se závislosti.

Album Californication (7. 6. 1999) se jeví dobrým startem do další hudební kariéry této kalifornské kapely. Kiedis zpívá civilněji, jako by šetřil hlasivky, v doprovodu je více sborů. Z tohoto alba vzešlo hned několik hitů: pomalejší Scar Tissue či Otherside nebo svižnější Around The World. Návrat skupiny byl pečlivě zajištěn propagačními koncerty na různých místech světa a mnoha rozhovory pro tisk. Další skvělé album přišlo na svět v roce 2002 a bylo jím By The Way - návrat se tedy podařil.

Nejnovější deskou je Stadium Arcadium (2006). Na albu je slyšet obrovská vyzrálost kalifornské čtveřice. Svými hity (Dani California, Snow (Hey Oh), Hump De Bump) opět zaplnili rádia a vysílání hudebních televizí. V rámci propagační šňury evropských koncertů zamířili 14. 6. 2006 i do České republiky, do pražské Sazka Arény. Bylo to teprve jejich druhé vystoupení v Praze (resp. celé České republice). Zavítali zde však poprvé v kompletní sestavě i s Johnem Frusciantem. První koncert byl totiž v rámci alba One Hot Minute z roku 1996 a na postu kytaristy hrál Dave Navarro.

V říjnu 2009 hodlá kapela Red Hot Chili Peppers po dvouletém oddychu opět zasednout do studia a nahrát novou desku. Během jejich pauzy, která byla jakousi dávkou volného času se každý člen kapely věnoval něčemu jinému - Antony Kiedis v jednom rozhovoru řekl, že on sám má plány s jeho novým synem, Flea experimentoval s různými projekty, John Frusciante pokračoval se svou sólovou kariérou, Chad Smith se věnoval kapele Chickenfoot, ve které dále hrají Sammy Hagar, Michael Anthony a Joe Satriani.

Dne 16. prosince roku 2009 oznámil kytarista John Frusciante svůj odchod z kapely s úmyslem více se zaměřit na svou sólovou kariéru. Oficiálně za něj nebyla oznámena náhrada.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář