Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michael Jackson

10. 1. 2010

Michael Jackson

 

(Nar. 29. srpna 1958 v Gary, Indiana) je americký popový zpěvák a skladatel černošského původu.

Pochází z devíti sourozenců a svou hudební kariéru zahájil již jako chlapec. Počátkem 60. let jeho starší bratři vystupovali v sourozenecké skupině a Michael se k nim přidal v roce 1964. Brzy se stal jako nejmladší leadrem skupiny The Jackson 5.

Michael Jackson se prosadil se jako skladatel, zpěvák a tanečník. V tanci přišel se zvláštním tanečním krokem, kdy divák má pocit, že tanečník kráčí vpřed, ve skutečnosti ale kráčí pozpátku - Moon walk (měsíční chůze).

 

Skupina prorazila v roce 1969 a první LP vydala, když bylo Jacksonovi 12 let. Souběžně s tím už tehdy odstartoval sólovou kariéru. Prvním jeho hitem byla balada Got to Be There (1972). Naposledy s bratry vystoupil v roce 1984. Dnes je považován za "King Of Pop" (král popu).

První autorskou desku s názvem Off the Wall vydal v roce 1979. Další alba: Thriller - nejprodávanější album všech dob - vydal o tři roky později. Následovalo Bad - druhé nejprodávanější album všech dob - a Dangerous. Následovalo album HIStory, Blood on the Dance Floor a album Invincible Michaelova nahrávací společnost Sony music však neměla zájem o to aby album Invincinle mělo komerční úspěch, potřebovala Michaela izolovat od finančních příjmů aby byl nucen jí odprodat svůj podíl v jejich ATV katalogu. Z alba Invincible vyšel jen jeden singl a natočil se pouze jeden videoklip. I tak se alba prodalo úctyhodných 7,5 milionů nosičů.

Tento spor se sony v podstatě ukončil kariéru Michaela Jacksona, ten plánuje comeback u jiné nahrávací společnosti v roce 2008.

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář